A kontrollált sörétszórás (controlled shot peening) különbözik a legtöbb gyártási folyamattól, mivel nincs olyan roncsolásmentes módszer, amely megerősítené, hogy a specifikációnak megfelelően végezték-e el. Az olyan ellenőrzési technikák, mint a röntgendiffrakció, megkövetelik, hogy bizonyos részeket “feláldozzunk” a teljes feszültségprofil elemzésének elkészítéséhez. Annak biztosítása érdekében, hogy a szórási előírások a gyártási tételek esetében teljesüljenek, a következő folyamatellenőrzéseket kell fenntartani:
Szóróanyag
Intenzitás
Lefedettség
Berendezések
A CWST jelenleg teljesíti vagy meghaladja az ipari, autóipari és repülőgépipari ügyfelei által megkövetelt legszigorúbb minőségi szabványokat. A helyi iparági követelmények alapján létesítményeink fenntartják a az ISO9001:2015, TS-16949 vagy AS9100 szabványoknak történő megfelelést. Továbbá a repülőgépipari közösséget támogató CWST létesítmények részt vesznek a Nadcap szigorú akkreditációs programjában.
1. Szóróanyag
A 11-1. ábra elfogadható és elfogadhatatlan szemcseformákat mutat be. A szóróanyagnak túlnyomórészt kereknek kell lennie. Ha a szemcse a használat során széttörik, el kell távolítani, hogy a becsapódáskor ne sérüljön meg a felület.
2. Intenzitás
A sörétszórás intenzitása a sörétkáram energiájának mérőszáma. Ez az egyik alapvető eszköz a folyamatok megismételhetőségének biztosításához. A sörétáram energiája közvetlen kapcsolatban áll az alkatrészen kialakuló nyomófeszültséggel. Az intenzitás növelhető nagyobb szemcseméret használatával és/vagy a sörétáram sebességének növelésével. További figyelembe veendő változók a becsapódási szög és a szóróanyag tipusa.
Az intenzitás mérése Almen-szalagok segítségével történik. Az Almen-szalag egy SAE1070 rugóacél-szalagból áll, amelyet csak az egyik oldalon szórtak meg. A szórásból származó maradó nyomófeszültség hatására az Almen-szalag a szórt oldal felé domborúan meghajlik vagy ívesedik (11-2. ábra). Az Almen szalag ívmagassága a sörétáram energiájának függvénye, és nagyon jól megismételhető.
3. Lefedettség
A sörétszórt felület teljes lefedettsége döntő fontosságú a kiváló minőségű sörétszórás elvégzéséhez. A lefedettség az eredeti felületnek a sörétszórt gödrök által eltüntetett területe. A lefedettség soha nem lehet 100%-nál kisebb, mivel a fáradási és feszültségkorróziós repedések kialakulhatnak a maradó nyomófeszültséggel nem körülvett, nem sörétszórt területen. A mellékelt képek a teljes és a nem teljes lefedettséget mutatják. (11-3A és 11-3B ábra).
Ha a lefedettséget 100%-nál nagyobb értékben adják meg (pl. 150%, 200%), az azt jelenti, hogy a 100%-os lefedettség eléréséhez szükséges feldolgozási időt megszorozzák a többletlefedettségi előírás mértékével. A 200%-os lefedettség kétszer annyi sörétszórási idővel járna, mint a 100%-os lefedettség.
PEENSCAN (lefedettség ellenőrzése) – A sörétszórás lefedettségének meghatározása meglehetősen egyszerű lehet, ha puhább anyagokat szórtak, mivel a gödröcskék jól láthatók. Egy 10-es (10x) nagyító kiválóan megfelelő ezekre a körülményekre. Számos alkalmazásban azonban a lefedettség meghatározása nehezebb. A belső furatok, a szűk sugarak, a rendkívül kemény anyagok és a nagy felületek további kihívásokat jelentenek a lefedettség meghatározásában.
A CWST ezért fejlesztette ki a PEENSCAN eljárást, amely a DYESCAN fluoreszcens nyomjelző festékeket használja. A PEENSCAN nehéz körülmények között is ideális az egyenletesség és a lefedettség mértékének mérésére. A fehéres-zöld színezék normál fényviszonyok között nem látható, ezért UV (fekete) fényben kell vizsgálni.
A bevonat felhordható a vizsgált alkatrészre mártással, ecseteléssel vagy permetezéssel. Ahogy a bevonatos felületet a szóróanyaggal lövik, a becsapódások a fluoreszkáló, rugalmas bevonatot a tényleges fedettséggel arányosan távolítják el. Amikor az alkatrészt fekete fény alatt újra megnézzük, a nem egyenletes fedés szemmel láthatóvá válik. A sörétszórási eljárás paraméterei ezután beállíthatók, amíg a PEENSCAN-eljárás igazolja a kérdéses terület teljes eltüntetését.
A 11-4A – 11-4C ábra a PEENSCAN koncepciót mutatja be. Az ábrák egy turbinalapát számítógépes szimulációi, ahol a zöld szín a fehéres-zöld színezéket ábrázolja (fekete fényviszonyok mellett). Ahogy a (zöld) festék eltávolításra kerül a szórás hatására, a (kék) alapanyag láthatóvá válik, ami a teljes fedettséget jelzi. A PEENSCAN vizsgálati eljárás egyértelműen jobbnak bizonyult, mint a 10-es erősségű nagyító használata.
4. Automata sörétszóró berendezés
A CWST szervizközpontjai világszerte hasonló típusú automatizált sörétszóró berendezésekkel vannak felszerelve. Szükség esetén ez a hálózat lehetővé teszi a sörétszórás hatékony, gazdaságos és megbízható átvitelét az egyik helyről a másikra.
A CWST számítógéppel monitorozott sörétszórást (CMSP) is kínál, amely további folyamatellenőrzéseket alkalmaz, és minden egyes alkatrész sörétszórása során rögzíti az adatokat. A termék élettartamának növelése érdekében sörétszórásra tervezett alkatrészek esetében az ügyfeleknek kérniük kell az AMS-2432 számítógéppel felügyelt technológiai specifikáció betartását.
A CWST olyan CMSP-berendezést fejlesztett ki, amely képes a szórási folyamat következő paramétereinek megfigyelésére, ellenőrzésére és dokumentálására:
• Levegőnyomás és sörétáramlás minden fúvókánál
• Keréksebesség és sörétáramlás minden keréknél
• Alkatrész forgatása és/vagy fordítása
• Fúvóka reciprokáció
• Ciklusidő
Ezeket a paramétereket folyamatosan ellenőrzik, és összehasonlítják a számítógépbe programozott elfogadható határértékekkel. Ha elfogadhatatlan eltérést talál, a gép egy másodpercen belül automatikusan leáll, és jelenti az eltérés jellegét és mértékét. A gép nem indítja újra a feldolgozást, amíg a gép paramétereit nem korrigálták.